How Much Should I Charge For A Dozen Cookies?

How do you price baked goods?

Divide the cost of any equipment by the estimated number of days in its useful life, and then divide by the average number of servings you produce per day.

Add this figure to the previous total.

As an example, if an oven costs $800 and lasts a year of heavy use, divide $800 by 365 days to get $2.19..

How do you price cookies?

To compute cost on a per cookie basis, I simply divide $48 by the recipe yield (30 cookies) which gives me $1.60 per unit (cookie) for labor. * but don’t forget that Overhead or indirect costs have to be included to price your cookies. Overhead includes both fixed and variable costs.

How do I sell homemade cookies?

If you want to make this a legitimate means of income, you have to consider many things when selling homemade goods….There are multiple platform that you can make use of;Shopnix.Shopify.Wix.Zepo.Kartrocket.BigCommerce.Wordpress.Magento.More items…

How much do you charge for homemade cookies?

If you can make 4 batches or 96 cookies in an hour, that’s $5 per batch or roughly 21 cents per cookie. In our scenario, this means that each cookie now costs 51 cents to make.

How much should I charge for a dozen chocolate chip cookies?

PricingSugar cookies can vary in size & design, so a firm price isn’t sensible. … Chocolate Chip Cookies – $16/dozen. … Snickerdoodles – $15/dozen. … Peanut Butter Cookies – $14/dozen. … Peanut Butter ‘Kiss’ Cookies – $15/dozen. … Oatmeal Monster Cookies – $18/dozen. … Apple Spice Drops – $16/dozen.

How much does it cost to bake a dozen cookies?

Flatten the cookies with the palm of your hand. Bake for 13-17 minutes (usually 15) or until lightly golden brown. Makes about 4 dozen cookies….Cost of cookies – is it really cheaper to make your own?IngredientBaking SodaServing Size1/8 teaspoonServings per container10,863Package Cost$6Cost per Serving$0.0110 more columns•Nov 18, 2016